Jak daleko postoupila robotika na PedF UK?  Co všechno naši fakultní roboti dovedou a jak vznikají ?

Na katedře informační technologie a technické výchovy je možné v rámci předmětu  Vstupně výstupní komunikace si složit vlastního robota a otestovat Vaši technickou zdatnost a nápaditost.  V přiložených videích můžete vidět jednotlivé možnosti, které lze uplatnit. Samozřejmě hranice lze posunout mnohem dál, avšak časová dotace předmětu je limitující. Přesto naši zapálení studenti byli schopni vytvořit originální kousky a svoje dílo  pro Vás zaznamenat.

Ke stavbě robotů byla využita stavebnice  LEGO NXT, se kterou je možné postavit si vlastního samočinného robota.

Základním dílem každého robota je NXT kostka, která slouží jako mozek, popř. jako ovladač. Pokud máme chytré zařízení (např. mobilní telefon či tablet s androidem), můžeme přes něj robota navigovat.

Ve videích jsou použity různé senzory, například RGB senzor na snímání barev, stupňový senzor či ultrazvukový senzor, který umožńuje robotovi autonomně se pohybovat v prostoru aniž by narazil do překážky.

Roboty můžete kombinovat s téměř jakoukoliv stavebnicí lego, koneckonců celý robot je, kromě chytrých součástek z lega.

Je čistě na tvůrci, zda-li bude robot autonomní či se nechá navigovat přes vzdálené ovládání.
Robot nepotřebuje žádné, externí napájení. Všechnu energii obstarává kostka (ne ta Deceptikonská z Transformerů).

Ve druhém videu na nás čeká robot, který čte program z papírové pásky a na základě toho se pohybuje.

 

Pokud by Vás roboti zaujali natolik, že byste si chtěli také jednoho pořídit domů, počítejte s tím, že Vás bude stát přibližně 10 000 Kč.

Máte-li k technice blízko a do kapsy hluboko, je pro Vás správnou volbou konkurenční sada od Arduino, která má sice vysoké požadavky na technickou zdatnost, ale cenově vychází plná sada kolem 2 000 Kč.

Ve třetím videu můžete vidět robota, který využívá senzor pro snímání barev a právě díky němu se pohybuje po vytyčené trase.

 

Zaujal Vás tento článek?

Budeme rádi pokud i Vy přispějete článkem, videem či fotografií z Vašeho studijního prostředí.

Napište nám na: info@pedak.cz