Knihovny

18

ČERVENEC, 2016

Knihovna
Zdroje

Ke studiu patří taky knížky. Kolikrát přímo velká spousta knížek. Taková spousta, že si je určitě všechny nemůžeš kupovat. Naštěstí – můžeš si je půjčovat. Nejlépe v některé z knihoven.

Ta, která je pro tebe velice blízko, je přímo na fakultě. Ústřední knihovna PedF UK sídlí v ulici Magdalény Rettigové, hned v přízemí. K vypůjčení knížky ti bohatě postačí ISIC, v prostorách knihovny se navíc můžeš pohodlně učit – je to vlastně přímo studovna – vytisknout si dokumenty, které potřebuješ, můžeš se i připojit na internet. Knihovna je otevřená každý den od 8h do 17h.

Více informací najdeš tady: http://knihovna.pedf.cuni.cz/index.html.

Ilustrační foto

Další knihovna, která je velmi bohatá na různé tituly a žánry knih, je městská knihovna v Praze. Ta má dokonce více poboček, ale ta nejbližší je kousek od školy (stačí na Národní třídě nastoupit na tramvaj číslo 18 a dojet na stanici „Staroměstská“). Na adrese Mariánské náměstí 1/98 je Ústřední knihovna, kde rozhodně vždy najdeš to, co právě sháníš. Knížky si můžeš vyhledat předem v katalogu, případně rezervovat (s drobným poplatkem). Jako průkaz do knihovny skvěle funguje opencard, takže se ti hodí nejenom na jízdu do knihovny. Výpůjční dobu knih lze samozřejmě prodlužovat. Navíc – v této knihovně často probíhají zajímavá autorská čtení i další kulturní akce. Jiné pobočky městské knihovny jsou například na Barrandově, na Černém Mostě, v Dejvicích či v Hostivaři.

Podrobnější informace se můžeš dozvědět zde: https://www.mlp.cz/cz/.

„Knihy jsou němí učitelé.“

Aulus Gellius

Kateřina Svobodová

Autorka textu a členka STROFy

Je-li řeč o knihovnách, je třeba zmínit alespoň další fakultní knihovnu, která funguje při FF UK v Praze. Opět – k vypůjčení konkrétní knížky ti postačí ISIC, jako ve všech fakultních knihovnách. Adresa je náměstí J. Palacha 2.

Internetový odkaz: http://www.ff.cuni.cz/knihovna/.

A co by tě také, až budeš přemýšlet o knihovnách, mohlo napadnout, to je Národní knihovna. Ano, ano, adresa není o nic lákavější než Klementinum 190. Registrace zařizují přímo v této knihovně, ale další průkazka v peněžence se ti rozhodně neztratí. Klementinum je krásná historická budova, a proto i duch knihovny (se studovnou) je zrovna takový. Menší nevýhodou může být často jen prezenční vypůjčení, ovšem to také, koneckonců, není nic tolik hrozného. V Národní knihovně můžeš najít plno informací, třeba narazíš i na tajemnou komnatu.

Národní knihovna: https://www.nkp.cz/.

Tak mnoho knih a mnoho zdaru!

Jsi aktivní?

Podívej se, jaké jsou možnosti studentského zapojení na fakultě. 

ZDE

Máš kde spát?

Přečti si důležité informace o životě na kolejích.

ZDE

Nejsi z Prahy?

Startovací informace pro mimopražské studenty.

ZDE