Koleje a ubytování

10

ČERVEN, 2016

Kolej
Ubytování
Menza

Dostal/a ses na vysokou školu a nevíš, kam jít od září bydlet? Pocházíš mimo Prahu, nebo chceš jen konečně vypadnout od rodičů? Potom jsou pro Tebe koleje Univerzity Karlovy možná volba. Pozor ale, nejsou pro každého a stejně jako byt mají své výhody, ale i nevýhody. Na co se tedy připravit a co zvážit před vlastním výběrem?

Kolik chceme a můžeme měsíčně investovat? Ceny kolejí se pohybují v rozmezí 2 – 9 tisíc. Cena záleží jednak na počtu lůžek na jednom pokoji a dále pak na kvalitě vybavení a dostupnosti. Nejlevnější pokoje jsou 4 lůžkové pokoje na Švehlově koleji, nejdražší pak nadstandartní pokoje s úklidem na koleji Hvězda. Většina ale zvolí spíše zlatý střed, např. 2 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením za cca 3500,- na kolejích Kajetánka nebo 17. listopadu. Přesné ceny jednotlivých typů pokojů lze nalézt na webu kolejí a menz.

Kolej Hvězda

Fotografie od Kolejroku.czstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-9932949175858275"
data-ad-slot="1957988947"
data-ad-format="auto">

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-9932949175858275"
data-ad-slot="5051056148"
data-ad-format="auto">

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-9932949175858275"
data-ad-slot="3434722147"
data-ad-format="auto">

Víme-li, kolik chceme za kolej platit, musíme si dobře rozmyslet, co hledáme. Nebudeme-li si platit nadstandartní pokoj na koleji Hvězda, který má v ceně i úklid a je to spíše takový malý apartmán, bude život na koleji vždy o nějakém kompromisu. Koleje v centru jsou většinou hůře vybavené a mají často sociální zařízení na chodbách. Naproti tomu Kajetánka a 17. listopad vyžadují cca 20 – 30 minut cestování do centra, ale mají pokoje uspořádané v buňkách, kdy je koupelna a toaleta společná pouze pro 2 pokoje. Na Kajetánce má půlka pokojů dokonce vlastní balkon a patříte-li mezi šťastnější a budete bydlet ve vyšších patrech s okny na východ, tak se budete těšit nádherného výhledu na panoráma Pražského hradu. Ten je mimochodem v docházkové vzdálenosti cca 20 minut pěšky. Naproti tomu Hvězda představuje způsob levného ubytování, ale pokoje vypadají, jako by pamatovaly ještě naše prarodiče a v případě některých pater je třeba se také připravit na hromadné sprchování bez rozlišování pohlaví. Někteří to berou jako možnost seznámení, ale pro citlivější povahy doporučujeme se poohlédnout přecijenom spíše jinde.

„Příjemné prostředí je při studiu základ.“

Tomáš Ryza

Autor textu a člen kolejní rady na koleji Kajetánka

Pokud jsme si vybrali druh bydlení, je určitě dobré v dalším kroku zavítat na FB nebo webovou stránku dané koleje, kde se můžete dozvědět řadu zajímavých věcí o jejím vybavení, či způsobu života. Na některých kolejích je vlastní posilovna, jiné mají dokonce tělocvičnu. 17. listopad je spíše matfyzácká kolej a proto jsou zde obyvatelé velmi přecitlivělí na rušení nočního klidu. Pokud jste častými organizátory nočních parties, pak pro Vás bude jistější se vyhnout opakovanému volání policie volbou koleje, kde je k dispozici i párty room.

Další nedílnou součástí života na koleji je také stravování. Pokud znáte vařečku jedině jako nástroj, kterým jste dostávali na zadek od rodičů, když jste zlobili, pak je určitě vhodné se poohlédnout po koleji, která má i vlastní menzu. Vaří se tam sice jenom obědy, ale večeři pak už nějak přežijete třeba s namazaným chlebem. Jste-li naopak mistry kuchaři, pak život na koleji, která má společnou kuchyňku jen pro pár pokojů bude o poznání jednodušší, neboť se nebudete o vařič přetahovat s velkým počtem osob. Počítejte však s tím, že na koleji najdete minimální vybavení a většinu nádobí si budete muset dovézt vlastní.

Kolej Vltava

Fotografie od kam.cuni.cz

Pokud si chcete na kolej přivézt svého mazlíčka, pak si to raději ještě jednou pořádně promyslete. Přecijenom psi a kočky do bytů nepatří a bude jím lépe, necháte-li je doma na vesnici. Pokud přesto nebude zbytí, tak v případě souhlasu všech spolubydlících můžete požádat vedení koleje a kolejní radu o udělení povolení.

Pokud plánujete, že u vás bude často přespávat drahá polovička, nebo kamarádi, pak je určitě dobré se poohlédnout také po koleji, kde je volnější režim vstupu a vrátní nejsou příliš upjatí. Samozřéjmě to můžete řešit také oficiální cestou, ale je s tím byrokracie a platí se pak za přespání. Souhlas spolubydlících je však samozřejmost v obou případech.

Jestli ovšem tušíte, že koleje nejsou tím pravým, co hledáte a dáte raději přednost privátu, pak je nejlepší využít Facebookových skupin.

Zde jsou nejpoužívanější z nich:

Hledám/nabízím podnájem – studenti VŠ Praha

Spolubydleni PRAHA

Bydlení v Praze

PRONÁJEM/PODNÁJEM pokojů a bytů v Praze BEZ REALITKY

Levné byty – Praha – spolubydlení

Reality Praha: Pronájem, prodej – byty, domy

 

Jsi aktivní?

Podívej se, jaké jsou možnosti studentského zapojení na fakultě. 

ZDE

Máš kde spát?

Přečti si důležité informace o životě na kolejích.

ZDE

Nejsi z Prahy?

Startovací informace pro mimopražské studenty.

ZDE