Pro nepražáky

5

DUBEN, 2016

Praha
Doprava
Nepražák

Nejsi Pražák a přesto toužíš rychle a bezbolestně zapadnout? Není nic snazšího. Tady je pár dobrých a užitečných rad.

Fakultní Lékař

Na naší fakultě funguje lékař pouze pro zaměstnance. Naši mimopražští studenti nejčastěji využívají Městskou polikliniku Praha ve Spálené (č.p. 12, 110 00 Praha 1), která je jen kousíček od fakulty. Tady vás ošetří na všech zastoupených ambulancích.
S běžným onemocněním či jakýmkoliv neakutním problémem máte jako pojištěnec nárok na základní ošetření zdarma.
V případě, že půjde o něco vážnějšího, doporučujeme zvážit přeregistrování. Na změnu vašeho obvodního lékaře máte právo jednou za tři měsíce.

Studenti UK mohou v případě akutních zdravotních problémů využít také služeb:

MUDr. Milan Czolko

mudrczolko.cz

Dr.Czolko@seznam.cz

tel.: +420 234 606 157

Ordinace se nachází ve Studentském domě, Bechyňova 3, Praha 6 – Dejvice,  4.p, místnost 436, od metra Dejvická asi 5 min chůze do areálu ČVUT. Via IPSC

Doprava po Praze

Pokud nebydlíte v okolí fakulty a chůze na delší tratě je vám cizí, doporučujeme zvážit jeden z těchto nejčastějších možných způsobů přepravování po Praze.

 

Tramvajenka / Lítačka / Šalinkarta

Nejčastěji se setkáte s užíváním časových jízdenek v rámci MHD, ty zahrnují metro, tramvaje, autobusy, přívozy, vybrané vlakové úseky a lanovku na Petřín.  Veškeré informace nejsnáze získáte na stránkáchDopravního podniku,Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy – RODIP či na kontaktních místech.

Prodejní místa naleznete ve vestibulech vybraných stanic metra. Nejbližším takovým místem od naší fakulty je Karlovo náměstí na trase B či Můstek (A/B) Na obou místech od pondělí do pátku od 6:00 do 20:00. Pro nákup jednorázových jízdenek můžete využít: automaty, SMS – jízdné  a nyní již i bezkontaktní platbu v některých pražských tramvajích.

Pro ty z vás, kteří pojedete metrem poprvé nemačkejte při výstupu tlačítko na dveřích pokud nesvítí, dveře se otevírají automaticky. Ostatní vám budou vděční, neboť jednou aktivované tlačítko se musí potom mačkat po celý den.

Pro snadné hledání spoje můžete využít IDOS či Spojení DPP.

 

Noční linky

Žádné rozjezdy v Praze neexistují!

Noční tramvaje jezdí cca od 23.45 do 5.00 a to ve stejných kolejích, ale po jiných trasách než denní tramvaje. Co vás jistě potěší, je skutečnost že epicentrem je zastávka Lazarská před naší fakultou, kde se noční tramvaje sjíždějí a kde je vždy čas na přestup či pivko na zahřátí v přilehlé Kotvě.

Přestupních míst je samozřejmě více, nestyďte se věřit IDOSu  či Spojení DPP. Interval mezi tramvajemi je 30 minut. Pokud jste ve stavu značně podroušeném a není teplé letní počasí nastavte si na mobilu budík, ve chvíli kdy dojedete na konečnou, řidiči nemilosrdně vyhazují na mráz. Kromě tramvají fungují i noční autobusová spojení. Na ty je třeba dát si pozor mají delší časové intervaly čekání a ne vždy se setkají s jiným spojem! Na druhou stranu jezdí, když metro spí a kopírují např. zdařile linku metra C.

Čísla nočních tramvajových linek jsou od 51 do 59, noční autobusy mají čísla 501 až 515 a příměstské busy pak 601 až 610.

 

„Pokud máte rádi adrenalin v těle a nevadí vám kontakt s městskou policií, potom můžete zkusit jezdit bez jízdenky.“

Papírové kupóny

Jsou dostupné se studentskou slevou pro studenty do 26 let je nutné mít u sebe studentský průkaz UK nebo ISIC či potvrzení o studiu. Pokud si necháváte nově vytvořit průkaz UK nebo ISIC, do systému DP se nahrají vaše údaje až další den, dříve vám tedy na přepážce tramvajenku nevydají.  Pro jistotu nikdy nezapomeňte mít u sebe fakultní kupón, nikdy nevíte, kdy se vás na něj nepříjemná paní za okýnkem může zeptat. Pokud potřebujete tramvajenku mít nutně již v den zápisu na fakultu, je možné podat „Žádost o vydání průkazky pro časovou jízdenku“. Tento formulář je k dispozici na prodejních místech DP nebo na webu. Při zápisu si ho nechte potvrdit na studijním oddělení podpisem a razítkem školy a nezapomeňte na svoji fotografii v pasové velikosti. Na přepážce vám následně na počkání vyhotoví za 30 Kč průkazku, na kterou si již můžete koupit tramvajenku.

Elektronická jízdenka

Je možné zakoupit si i elektronickou jízdenku pro cestování v MHD. Postup pro zakoupení včetně informací o cenách tarifu naleznete zde na stránkách dopravního podniku. Ale to není vše! Po zakoupení je potřeba kupón nahrát na kartu opět na kontaktních místech nebo na validátorech ve vybraných stanicích metra. Pro získání studentské slevy musíte však první nákup elektronického kupónu provést na kontaktních místech s předložením průkazu UK či ISIC.

Revizoři

Pokud máte rádi adrenalin v těle a nevadí vám kontakt s městskou policií se kterou revizoři spolupracují, vyplatí se jezdit bez jízdenek a mít na nohou dobré boty.
Pro pomalejší z vás očekávejte pokutu 1500,- . Pokud zaplatíte na místě či do 15. kalendářního dne od této nemilé kontroly bude vás to stát 800,-. Nepodceňujte platbu, DPP neváhá i soudně vymáhat. Pokud patříte pouze k zapomnětlivé části obyvatelstva, či jste spěšně měnili kabelku a vaše jízdenka na vás čeká doma, přineste jí ukázat na pobočku nejpozději do výše uvedené lhůty a zaplatíte pouze 50,-.

Inspirováno

Přechod ze střední či změna studijní formy

Statut studenta vám ze střední školy vydrží jen do posledního srpnového dne. Pokud budete chtít zamezit mezeře je třeba dostavit se na pobočku DPP s potvrzením o přijetí na VŠ. Zaměstnanec vám dá potvrzení přímo od DPP, nikdo ho nekontroluje a zdánlivě se může zdát, že k ničemu neslouží, ale pravdou je že může skvěle posloužit při překlenovacím období studia. I třeba mezi bakalářským a magisterským studiem.

Na kole či koloběžce

Po Praze se můžete pohybovat všelijak. Zdarma se můžete přemisťovat za pomocí kol či koloběžek. (Ty lze na určitých úsecích MHD i zdarma převážet.) Více informací naleznete na stránkách ROPID.

Jsi aktivní?

Podívej se, jaké jsou možnosti studentského zapojení na fakultě. 

ZDE

Máš kde spát?

Přečti si důležité informace o životě na kolejích.

ZDE

Nejsi z Prahy?

Startovací informace pro mimopražské studenty.

ZDE